Všechna štěňátka Americké Akity jsou v 8mi týdnech krásná a roztomilá – jsou to takoví milí „plyšoví“ medvídci…. Ne ze všech ale vyrostou krásní a především zdraví dospělí jedinci s dobrou povahou. Níže uvedené body by vám tedy mohly pomoci při koupi štěněte:

 

Ať chcete štěně na výstavy nebo jen jako domácího mazlíčka, vždy se ptejte na zdraví nejen rodičů, ale i prarodičů! Některá onemocnění, včetně dysplazie (DKK), se dědí.

Vyšetření DKK MUSÍ před uchovněním prodělat oba rodiče. Výsledky se udávají v naší zemi ve stupních od 0 až 4. Platí, že čím větší je číslo, jedná se o vyšší stupeň postižení. Pokud chcete mít zdravé štěňátko a plánujete dokonce v budoucnu na tomto štěňátku chovat, neměl by stupeň DKK překročit 1.  Pokud u jednoho z rodičů je stupeň 1, druhý rodič by měl být bez nálezu, tj. 0/0. Výsledky můžete také najít na webových stránkách Klubu Americké Akity (www.akitaclub.cz) v databázi chovných psů a v databázi chovných fen.

Stupeň DKK vyšší než 1 by měl být pro vás rozhodně alarmující. Další informace o DKK naleznete opět na www.akitaclub.cz

Před nákupem štěněte se určitě zajeďte podívat do chovatelské stanice, odkud štěně chcete a podívejte se, v jakých podmínkách pejsci žijí. Realita může být odlišná od prezentace na webových stránkách nebo v inzerátech.

Seznamte se s oběma rodiči nebo alespoň matkou a sami se přesvědčte, jakou mají povahu. Americká akita může být k cizím lidem nedůvěřivá, ale nesmí být bojácná nebo dokonce agresivní. Povaha se z velké míry přenáší na potomky, sice se určitým způsobem dá tvarovat, ale úplně změnit nejde!

Věnujte se opravdu pečlivě všem podmínkám v kupní smlouvě na vaše štěňátko. Každý slušný chovatel by vám měl poskytnout určité zdravotní garance. Měly by v ní být uvedeny i podmínky prodeje, na kterých jste se s chovatelem vzájemně domluvili. Také by zde mělo být uvedeno, zda se jedná o štěně na výstavy nebo o štěně určené výhradně jako váš společník a mazlíček.

Zjistěte si, kolik vrhů od jednoho plemene odchoval tento chovatel za poslední dva roky. Pokud dojdete k číslu vyšší než 4, je to určitě důvod k zamyšlení. Bohužel někteří chovají jen pro peníze….

Pokud máte zájem o štěně na výstavy a chov, zajímejte se nejen o rodiče, ale i o sourozence rodičů a další předky. Zajímejte se o jejich výstavní úspěchy a zdraví.

Samozřejmostí je, že štěňata jsou čistá, nevykazují známky nemoci, jsou čilá a hravá. Chovatel by vám měl poradit, po osobním rozhovoru s Vámi, které štěně je pro vás nejvhodnější a nejlépe odpovídá vašim představám.

VŽDY byste měli dát přednost štěňátkům s průkazem původu, protože ten vám zaručuje, že vám ze štěňátka vyroste opravdu vámi zvolené plemeno a to jak vzhledem, tak i zdravím a povahou. Ušetření pár tisíc při koupi levného štěňátka bez PP se do budoucna zřejmě vůbec nevyplatí, protože následná léčba nemocí, které se mohou s větší pravděpodobností u vašeho pejska objevit, vás můžou  vyjít mnohonásobně dráž.

Je také potřeba se připravit na to, že i chovatele bude zajímat, do jakého prostředí má prodat svá štěňátka – dobrý chovatel je neprodá každému, kdo nabídne patřičnou částku. Měli byste si pro něj připravit nějaké fotky domu a jeho zázemí a umět odpovědět na některé jeho zvídavé otázky.

CENA -  by neměla být přemrštěná, ale ani nápadně nízká. Jiná cena bude u štěněte určeného na výstavy s předpokladem k chovu,  od výstavně úspěšných a zdravých rodičů a jiná bude u štěňátka určeného pouze jako rodinného mazlíčka.

 

A ještě jedna upřímná rada:

Ačkoliv má Americká akita mnoho barevných variant, neměla by barva být tím základním určujícím kriteriem, to by mělo být hlavně

ZDRAVÍ a POVAHA ŠTĚŇÁTKA!!!

 

 

 

 

 

 

 

Poznámka: Převzato ze stránek Klubu AA, kde je uvedeno plné znění.